Եվրախորհրդի կոնգրեսը քննադատական բանաձև է ընդունել Վրաստանի վերաբերյալ։ Բանաձևն անդրադարձել է «Վրաստանում տեղական և տարածաշրջանային ժողովրդավարության վիճակին». բանաձևին աջակցել է 101 անդամ, իսկ 10-ը դեմ են եղել։
Կոնգրեսի նիստում անդամները խոր մտահոգություն են հայտնել Վրաստանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հետընթացի ակնհայտ նշանների կապակցությամբ, որոնք դրսևորվում են հասարակության աճող բևեռացվածության և Եվրոպայի խորհրդի չափանիշներին հակասող օրենսդրության ընդունմամբ:
Բանաձևի տեքստում ասված է, որ Վրաստանում խորացող բևեռացման ֆոնին վերջին երկու տարիների ընթացքում նկատված արագ և դրամատիկ ժողովրդավարական հետընթացը ազդել է տեղական ժողովրդավարության վրա։ Նշված են նաև 2024 թվականի հոկտեմբերի 26-ի ընտրությունները, որոնք չեն ընդունվել ընդդիմադիր կուսակցությունների և միջազգային դիտորդների կողմից։
Բանաձևի նամակում ասված է, որ ընդդիմության աստիճանական մարգինալացումը և իշխանության ու ընդդիմության միջև երկխոսության բացակայությունը հանգեցրել են քաղաքական բազմակարծության փաստացի բացակայության, այդ թվում՝ քաղաքային խորհուրդներում։
Բանաձևում նաև ասված է, որ բազմաթիվ քաղաքներում և հատկապես մայրաքաղաք Թբիլիսիում իրավապահ մարմինների կողմից խաղաղ ցուցարարների և հակառակորդների դաժան ճնշումները ոտնահարում են ինչպես խոսքի, այնպես էլ հավաքների ազատությունը։
Բանաձևի տեքստի համաձայն՝ հանրային ինստիտուտների, այդ թվում՝ տեղական մակարդակով, գործընթացները հանգեցրել են աշխատանքից ազատման, ահաբեկման և պետական ծառայողների վրա ճնշումների բազմաթիվ դեպքերի, ինչին նպաստել է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխությունների ընդունումը։
Կոնգրեսը կոչ է արել Վրաստանի իշխանություններին մինչև 2025 թվականը վերականգնել ժողովրդավարական միջավայրի պայմանները, ապահովել ընտրական վարչակազմի անկախությունը, իրականացնել քաղաքացիական կրթության ծրագրեր բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար՝ հաստատելու ժողովրդավարական սկզբունքներ և այլն։
Ընդգծվել է, որ գալիք ընտրությունները պետք է անցկացվեն բարելավված ընտրական միջավայրում՝ վերահսկվող անկախ և անաչառ ընտրական վարչակազմի կողմից՝ միջազգային դիտորդությամբ՝ երաշխավորելու իսկապես արդար, ազատ և թափանցիկ գործընթաց։