Ծուլուկիանիի հանձնաժողովի բողոքից հետո Խազարաձեի դեմ հետաքննություն է սկսվել
«Վրացական երազանք»-ի միակուսակցական խորհրդարանական քննչական կոմիտեի նախագահ Թեա Ծուլուկիանիի նախաձեռնությամբ դատախազություն բողոքից հետո ընդդիմադիր «Ուժեղ Վրաստան» կոալիցիայի առաջնորդ Մամուկա Խազարաձեի դեմ հետաքննություն է սկսվել:
Դատախազությունից վրաստանյան «Ազատություն» ռադիոկայանին հաստատել են, որ Խազարաձեի դեմ հետաքննություն է սկսվել. վերջինիս սպառնում է մեկ տարվա ազատազրկում։
Խազարաձեի նկատմամբ հետաքննություն է անցկացվում Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածով, որը նախատեսում է տուգանք կամ մինչև մեկ տարի ազատազրկում «ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովի պահանջը չկատարելու համար»։
«Միացյալ ազգային շարժում» (ՄԱՇ) կուսակցության իշխանության օրոք կատարված հանցագործությունները հետաքննող հանձնաժողովը մարտի 25-ին գործարար Ջեմալ Լեոնիձեի գործի քննության ժամանակ հրավիրել է Խազարաձեին։ Լեոնիձեն ՄԱՇ-ի կառավարությանը մեղադրում է իր ունեցվածքը զավթելու և իրեն ձերբակալելու համար, և պնդում է, որ այս գործում ներգրավված է նաև Խազարաձեն։
Խազարաձեն մարտի 25-ին արված գրառմամբ հետաքննչական հանձնաժողովն անվանել է «կրկես» և հրաժարվել գնալ խորհրդարան. «Ես, անշուշտ, մտադիր չեմ գնալ և մասնակցել այս կրկեսին։ Ասեմ նաև, որ չնայած Բիձինային ենթակա մուրուսիձեների կլանի դատարանի գոյությանը, ես երբեք արդարադատությունից չեմ խուսափել։ Այս դեպքում դիմեք դատարան, և եթե լուծելու բան ունեք, եկեք այնտեղ լուծենք»:
Մարտի 26-ին կայացած նիստում Ծուլուկիանին ասել է, որ իրենք դատախազություն են բողոքարկելու նաև Խազարաձեի կուսակից Բադրի Ջափարիձեի դեմ: Խազարաձեն և Ջափարիձեն ՄԱՇ կուսակցության իշխանության օրոք եղել են TBC բանկի բաժնետերերն ու ղեկավարները։
Հանձնաժողովում կաշխատի ութ մարդ.