Ծուլուկիանիի հանձնաժողովը Օքրուաշվիլիի դեմ դատախազություն կդիմի
«Վրացական երազանք»-ի միակուսակցական խորհրդարանում Թեա Ծուլուկիանիի նախագահությամբ գործող քննչական հանձնաժողովը դիմելու է դատախազություն՝ «Միացյալ ազգային շարժում» (ՄԱՇ) կուսակցության ղեկավարման տարիներին տարբեր բարձրաստիճան պաշտոններ զբաղեցրած Իրակլի Օքրուաշվիլիի դեմ քրեական գործ հարուցելու համար։ Նրանք Օքրուաշվիլիի հետ հարցեր ունեին 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի հետ կապված։
Օքրուաշվիլին տարբեր ժամանակներում եղել է ՄԱՇ-ի կառավարության պաշտպանության, ներքին գործերի և էկոնոմիկայի նախարար: Օքրուաշվիլին որևէ պաշտոն չի զբաղեցրել 2006 թվականի նոյեմբերից։
«Իհարկե, այդ նիստի ընթացքում մենք մի քանի անգամ կոչ ենք արել նրան ներկայանալ. այս պահին իրավիճակն այնպիսին է, որ հանձնաժողովի խնդրանքը չի կատարվել, հետևաբար առաջարկում ենք այս հարցը դնել քվեարկության. այս գործը նույնպես պետք է ուղարկվի դատախազություն», — ասել է Ծուլուկիանին։ Հանձնաժողովի բոլոր անդամները համակարծիք էին հարցի շուրջ։
TBC բանկի բաժնետերեր և ընդդիմադիր «Ուժեղ Վրաստան» կուսակցության առաջնորդներ Մամուկա Խազարաձեն և Բադրի Ջափարիձեն հրաժարվել են ներկայանալ հանձնաժողովի նույն նիստին։ Նրանց դեմ ևս «Վրացական երազանք»-ի խորհրդարանական ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովը դատախազություն բողոք է ներկայացրել
Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովի պահանջը չկատարելը» պատժվում է տուգանքով կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով։