«ՄԱՇ-ն ու նրա արբանյակները չեն մասնակցի ընտրություններին». Մդինարաձե
«Վրացական երազանք»-ը պատրաստվում է դիմել Սահմանադրական դատարան (ՍԴ)՝ իր ստեղծած ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա ընդդիմադիր կուսակցություններին հակասահմանադրական ճանաչելու համար։
«Վրացական երազանք»-ի առաջնորդներից Մամուկա Մդինարաձեն խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ «դա է լինելու պատճառը, որ «Միացյալ ազգային շարժում»-ը (ՄԱՇ) և նրա արբանյակները չեն կարողանալու մասնակցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրություններին»:
«Նրանք դեռ ասում են, որ չեն մասնակցելու ինքնակառավարման ընտրություններին: Իրականում ոչ թե չեն մասնակցելու, այլ չեն կարողանալու մասնակցել ինքնակառավարման ընտրություններին: Սա կապահովի վրացական պետությունը և նրա սահմանադրական կարգը… Հավաքական «Ազգային շարժումն» այլևս չի կարողանա մասնակցել ոչ միայն ինքնակառավարման ընտրություններին, այլև այս երկրում անցկացվող ցանկացած ընտրության. որպես հակավրացական, հակապետական, ապազգային և հանցավոր կուսակցություններ` նրանք կճանաչվեն հակասահմանադրական կուսակցություններ, և կարգելվի նրանց գործունեությունը», — ասել է Մդինարաձեն:
Նրա խոսքով, քննչական հանձնաժողովն իրավական հիմքեր կստեղծի ՍԴ դիմելու համար. «Նույնիսկ այս փուլում պարզ է, որ քննչական հանձնաժողովի եզրակացությունը ամուր իրավական հիմք կհանդիսանա այս կուսակցություններին հակասահմանադրական ճանաչելու համար, և մենք վստահ ենք, որ Սահմանադրական դատարանը նույնպես օբյեկտիվ որոշում կկայացնի»։
Նույն ճեպազրույցում Մդինարաձեն ասել է, որ «Վրացական երազանք»-ն ընդլայնում է խորհրդարանում իրենց ստեղծած ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովի մանդատը. նրանց գործունեությունն այլևս չի սահմանափակվելու ՄԱՇ-ի իշխանության ժամանակով (2003-2012 թթ.), ներառելու է նաև 2012 թվականից հետո ժամանակահատվածը: