Իվանիշվիլի-Բաչիաշվիլի գործով ԱԲ-ի նախագահն է ցուցմունք տվել
«Համաներդրումների հիմնադրամ»-ի նախկին ղեկավար Գիորգի Բաչիաշվիլիի և Բիձինա Իվանիշվիլիի միջև կրիպտոարժույթի հետ կապված վեճի առնչությամբ դատարանը փետրվարի 17-ի փակ նիստում լսել է Ազգային բանկի նախագահ Նաթիա Թուրնավայի ցուցմունքները:
Նիստը նախկինում մի քանի անգամ փակվել է՝ Բիձինա Իվանիշվիլիի և «Քարթու» բանկի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հարցաքննության ժամանակ, ամեն անգամ դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել, ինչին պաշտպանական կողմը դեմ է արտահայտվել։
Դատախազ Միխեիլ Սադրաձեն հայտարարել է, որ փակ նիստում Թուրնավային հարցաքննելու նպատակը «առևտրային գաղտնիքները պաշտպանելն է»։ Նրա խոսքով, հարցերը, որոնց վերաբերյալ Թուրնավան հարցաքննվել է, «վերաբերում են կոմերցիոն գաղտնիքներին»։
Ըստ պաշտպանական կողմի՝ նիստը պետք է լինի հրապարակային։ Փաստաբան Լևան Մախաշվիլին ասել է՝ նիստում կոմերցիոն գաղտնիքներ չեն քննարկելու:
Բաչիաշվիլին անցյալ շաբաթ Թուրնավային անվանել էր «զենք (Իվանիշվիլիի) շորթման գործողության մեջ»։ Նրա խոսքով՝ Ազգային բանկը Թուրնավայի ղեկավարությամբ 2023 թվականի հոկտեմբերին տուգանել է «Քարթու» բանկին, և մեղադրող կողմն այժմ օգտագործում է այդ փաստն ի շահ Իվանիշվիլիի։
Իվանիշվիլիի հայտարարության հիման վրա 2023 թվականից քրեական գործ է հարուցվել, որի շրջանակներում Բաչիաշվիլիին սպառնում է 9-ից 11 տարվա ազատազրկում: Ըստ հետաքննության, որը հիմնականում հիմնված է Իվանիշվիլիի ցուցմունքների վրա, 2015 թվականի ամռանը Բաչիաշվիլին իր անձնական և «ներդրողի» միջոցներով (նկատի ունի Բիձինա Իվանիշվիլիին) ներդրումներ է կատարել կրիպտոարժույթի արտադրության/մայնինգի մեջ։ Իվանիշվիլիի խոսքով, Բաչիաշվիլիին փոխանցված գումարը՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար, «ներդրում» էր, որն ապահովել է Իվանիշվիլին։
Բաչիաշվիլին և նրա փաստաբան Լևան Մախարաշվիլին հակառակ պատկերն փաստում: Ըստ պաշտպանական կողմի՝ Բաչիաշվիլին, որ մինչև 2015 թվականն արդեն լավ տիրապետում էր կրիպտոարժույթի բիզնեսին, սկզբում Իվանիշվիլիից խնդրել է ոչ թե գործընկերություն, այլ օգնություն՝ «Քարթու» բանկից վարկ ստանալու համար։
Փաստաբանի խոսքով՝ Իվանիշվիլին և Բաչիաշվիլին կնքել են կանոնավոր նպատակային վարկային համաձայնագիր, որը կնքվել է Բաչիաշվիլիի Mission Gate ընկերության և Bitfury մայնինգ ընկերության միջև կնքված պայմանագրի կարգավորման համար։
Իվանիշվիլին դատարանում ցուցմունք է տվել փետրվարի 5-ին՝ փակ նիստում։