Իրակլի Գիլաուրին կառավարությունում հանդիպել է Իրակլի Կոբախիձեին
Վրաստանի խոշորագույն բիզնես խմբերից մեկի՝ «Վրաստանի կապիտալ»-ի տնօրենների խորհրդի անդամները կառավարության շենքում մարտի 25-ին հանդիպել են «Վրացական երազանք»-ի կառավարության վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։ Հանդիպման մասին հաղորդագրություն է տարածել կառավարության աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
«Հանդիպմանը քննարկվել են Վրաստանի բարենպաստ ներդրումային միջավայրը, բարձր տնտեսական աճը, երկրի տարանցիկ դերը և կապի գործառույթը… Ընդգծվել է խաղաղության և կայունության հատուկ նշանակությունը, որն անհրաժեշտ նախապայման է տնտեսական աճի և բիզնեսի զարգացման համար», — ասված է մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Գրառմանը կից հրապարակված լուսանկարից երևում է, որ հանդիպմանը ներկա է եղել «Վրաստանի կապիտալ»-ի գործադիր տնօրեն Իրակլի Գիլաուրին։
Վրաստանյան «Ազատություն» ռադիոկայանին «Վրաստանի կապիտալ»-ից հայտնել են, որ հանդիպումը կայացել է «Վրաստանի կապիտալ»-ի դիտորդ խորհրդի նախաձեռնությամբ և «քննարկվել է երկրում առկա տնտեսական և ներդրումային միջավայրը»։
Հունվարի 9-ին վրաստանյան «Ազատություն» ռադիոկայանը, վկայակոչելով իր աղբյուրին, հայտնել էր, որ Կոնգրեսը նամակ է հղել ԱՄՆ նոր պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ տեղեկացնելով «Վրացական երազանք»-ի «ավտորիտար կառավարման, ընտրակեղծիքների» և «Վրաստանի՝ Չինաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի ագրեսիայի առանցքի կողմը թեքման մասին»
Նույն նամակում, որն ուղարկվել է Ռուբիոյին 2025 թվականի հունվարի 9-ին, ըստ աղբյուրի, թվարկված է Վրաստանի քաղաքական և բիզնես դաշտում գտնվող 25 մարդու՝ «Իվանիշվիլիին կյանք տվողների ցանկը», որոնք, ըստ նամակի, «էլիտար շրջապատ, կոռումպացված ֆինանսական աշխատավորներ, քարոզիչներ և ռեպրեսիվ պետական ​​ապարատի ղեկավարներ են»: Նրանց թվում նշվել է Իրակլի Գիլաուրին։
Հունվարի 14-ին Իրակլի Գիլաուրիի եղբայրը՝ Նիկա Գիլաուրին, որը նախկին վարչապետն էր, ասել էր, որ դա նման է «գործընթացը վարկաբեկող գործողության, որն ակնհայտորեն կրում է, այսպես կոչված, ԿԳԲ-շնիկների ձեռագիրը»:
2024 թվականի դեկտեմբերին, եվրոպամետ բողոքի ցույցերի մեկնարկից հետո, ցույցերում ծեծված Վրաստանի քաղաքացիներին օգնելու համար ստեղծվել էր Prosperity Georgia հիմնադրամը: Դատախազության պահանջով՝ հիմնադրամի հաշիվների վրա դատարանը 2025 թվականի մարտին կալանք է դրել:
Մոտ մեկ շաբաթ առաջ հայտնի դարձավ, որ Նիկա Գիլաուրիի «Ռեֆորմատիքս» ընկերությունը ԱՄՆ-ում վարձել է Continental Strategy լոբբիստական ​​ընկերությանը, որի համար պետք է վճարի 600 հազար դոլար։
«Կցանկանայի ճշտել մամուլում տարածված տեղեկությունը համաձայնագրի նպատակների մասին: Համաձայնագիրը ստորագրվել է հիմնականում, որպեսզի Continental Strategy-ն օգնի «Ռեֆորմատիքս»-ին հասնել իր հիմնական նպատակին՝ ներդրումներ ներգրավել և բարելավել գործարար միջավայրը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում և ամրապնդել այս տարածաշրջանի տնտեսական կապերը ԱՄՆ-ի և Եվրամիության երկրների հետ», — մարտի 19-ին Facebook-ում գրել է Նիկա Գիլաուրին:
2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել Բիձինա Իվանիշվիլիի նկատմամբ։ Պատժամիջոցները վերաբերում են նաև Credit Suisse-ի հետ նրա վեճին։
Վրացի, եվրոպացի և ամերիկացի քաղաքական գործիչները երկար ամիսներ կոչ են անում ԱՄՆ կառավարությանը պատժամիջոցներ կիրառել Իվանիշվիլիի և նրա շրջապատի դեմ։ Հունվարի 9-ին հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին նույնպես խոսել է Իվանիշվիլիի շրջապատի ու «արտոնյալ գործարարների» նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտության մասին։