Վրաստանյան ընդդիմադիր «Միասնություն — Ազգային շարժում» կոալիցիան, որը բոյկոտել է «Վրացական երազանք»-ի խորհրդարանական հետաքննող հանձնաժողովի նիստերը, քանի որ դրանք համարում է ոչ լեգիտիմ, հայտարարել է, որ նիստին մասնակցելու են կուսակցության նախկին անդամները՝ գեներալներ Զազա Գոգավան և Մամուկա Կղուրաշվիլին։
Ըստ կուսակցության հայտարարության, գեներալները «Միացյալ ազգային շարժում» (ՄԱՇ) կուսակցության շարքերը լքելու որոշումը կայացրել են 2025 թվականի փետրվարի 18-ին՝ ՄԱՇ-ի քաղխորհրդի նիստում։
«Նիստում գեներալ Գոգավան և գեներալ Կղուրաշվիլին մեզ տեղեկացրին իրենց համատեղ որոշման մասին, որ իրենք իրենց պարտավոր են համարում վրացական պետության և պատերազմում զոհված հերոսների ընտանիքների ու հիշատակի առջև՝ պատասխանել 2008 թվականի պատերազմին վերաբերող ցանկացած հարցի ցանկացած ձևաչափով, նույնիսկ ոչ լեգիտիմ խորհրդարանում», — նշել է կուսակցությունը, ըստ որի` նրանք կներկայանան ցանկացած հանձնաժողովի քննարկման։
ՄԱՇ-ը նշել է՝ գեներալ Գոգավան և գեներալ Կղուրաշվիլին այն զինվորականներն են, որոնց ջանքերով Վրաստանին հաջողվեց զսպել ռուսական ագրեսիան 2008 թվականին և երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի և «մեր հերոս մարտիկների հետ միասին պահպանել Վրաստանի պետականությունը»:
ՄԱՇ-ի կառավարության դեմ հաճախ են հնչում մեղադրանքներ, ինչի մասին երկար տարիներ խոսում են «Վրացական երազանք»-ն ու նրա դաշնակիցները։ Առանցքային թեմաներից մեկը 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմն է։
«Վրացական երազանք»-ի ստեղծած ժամանակավոր քննչական հանձնաժողովի մարտի 27-ի նիստին ներկա են Զազա Գոգավան, Մամուկա Կղուրաշվիլին և Շալվա Ջանաշվիլին:
Հանձնաժողովը վերջին օրերին քննարկել է մի քանի բիզնես գործեր՝ կապված ՄԱՇ-ի ժամանակաշրջանում իշխանության չարաշահման, գույքի յուրացման և այլ հարցերի հետ։
«Լելո»/«Ուժեղ Վրաստան»-ի առաջնորդներ Մամուկա Խազարաձեն և Բադրի Ջափարիձեն չեն ներկայացել հանձնաժողովի նիստին։ Դրա համար նրանց սպառնում է մեկ տարվա ազատազրկում. հանձնաժողովի ղեկավար Թեա Ծուլուկիանին դիմել է դատախազություն՝ նրանց նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու համար։
Հանձնաժողովում կաշխատի ութ մարդ.